See vahingonilo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vahinko",
"3": "ilo",
"alt1": "vahingon",
"t1": "mishap",
"t2": "pleasure"
},
"expansion": "vahingon (“mishap”) + ilo (“pleasure”)",
"name": "compound"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Schadenfreude",
"nocap": "1"
},
"expansion": "calque of German Schadenfreude",
"name": "cal"
}
],
"etymology_text": "vahingon (“mishap”) + ilo (“pleasure”); calque of German Schadenfreude",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vahingonilo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vahingonilo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vahingonilo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vahingonil",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "vahingoniloinen"
}
],
"glosses": [
"schadenfreude"
],
"id": "en-vahingonilo-fi-noun-Puq5x5c-",
"links": [
[
"schadenfreude",
"schadenfreude"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑhiŋːonˌilo/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ɦiŋːo̞nˌilo̞]"
},
{
"rhymes": "-ilo"
}
],
"word": "vahingonilo"
}
{
"derived": [
{
"word": "vahingoniloinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vahinko",
"3": "ilo",
"alt1": "vahingon",
"t1": "mishap",
"t2": "pleasure"
},
"expansion": "vahingon (“mishap”) + ilo (“pleasure”)",
"name": "compound"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Schadenfreude",
"nocap": "1"
},
"expansion": "calque of German Schadenfreude",
"name": "cal"
}
],
"etymology_text": "vahingon (“mishap”) + ilo (“pleasure”); calque of German Schadenfreude",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vahingonilo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingonilokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingoniloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vahingonilottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingonilottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vahingoniloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vahingoniloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vahingonilo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vahingonilo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vahingonil",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms calqued from German",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ilo",
"Rhymes:Finnish/ilo/5 syllables"
],
"glosses": [
"schadenfreude"
],
"links": [
[
"schadenfreude",
"schadenfreude"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑhiŋːonˌilo/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝ɦiŋːo̞nˌilo̞]"
},
{
"rhymes": "-ilo"
}
],
"word": "vahingonilo"
}
Download raw JSONL data for vahingonilo meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.